تحقیقان

مرجع دانلود مقاله , تحقیق و جزوه های دانشگاهی

دانلود مقاله شرح كار يك طرح اقتصادی توليد ورق پي وي سي نرم

دانلود مقاله شرح كار يك طرح اقتصادی توليد ورق پي وي سي نرم

 

 

 

 

 

دانلود مقاله شرح كار يك طرح اقتصادی  ( توليد ورق پي- وي- سي نرم )

 

خلاصه و فشرده مطالعات فني، مالي، اقتصادي طرح:

محصول مورد نظر طرح ورق پي-وي-سي نرم مي باشد كه با وزن مخصوص تقريبي بين 36/1-32/1 بوده و به عنوان يك محصول مياني (خود به عنوان مواد اوليه و محصول مياني) داراي كاربردهاي صنعتي و خانگي مي باشد. به دليل دارا بودن خواص ويژه، نرمي، دوام، شفافيت در بسياري از محصولات به عنوان پوشش خارجي و حفاظتي كاربرد دارند و در برخي ديگر به عنوان ماده اصلي كاربرد دارد. ماده اصلي اين محصول پليمر پلي- ونييل- كلرايد (يا به اختصار پي-وي-سي) مي باشد كه در صنايع پتروشيمي ايران. خصوصاً پتروشيمي آبادان، و بندر امام در گريدهاي مختلف توليد مي شود. به دليل مصرف بالا عليرغم توليد داخلي در كشور، هر ساله مقادير زيادي از كشورهاي كره جنوبي، تايوان و اروپائي وارد مي شود، همچنين اين محصول داراي مزيت نسبي توليد در داخل به دليل وفور مواد اوليه بود و ارزش افزوده اين محصول به ازاي هر تن 450 الي 600 دلار مي باشد. به منظور بررسي كلي نقاط كليدي طرح در جدول زير، خلاصه اطلاعات مالي، فني و اقتصادي آورده شده است.

جدول: جمع بندي مشخصات اصلي پروژه توليد ورق پي-وي-سي

مشخصات كلي محصول:

نام: ورق پي-وي-سي نرم

ظرفيت ساليانه: 500 تن در سال

دستگاهها و تجهيزات توليد:

بخش خارجي: 000/350/9 دلار

بخش داخلي: 800/163/1 ميليون ريال

شاخص هاي عملياتي:

تعداد روزكاري: 275 روز در سال

تعداد شيفت: 3 شيف 8 ساعته

زمين، ساختمان:

مساحت زمين: 500 متر مربع

سالن توليد: 1800 مترمربع

سالن انبارها: 810 مترمربع

تاسيسات فني: 175 مترمبع

ساختمانهاي اداري: 275 مترمربع

و خدمات رفاهي

درصد و منابع تامين مواد اوليه:

داخلي: 97%-95% به ارزش تقريبي 000/500/694/3

خارجي: 5%-3% به ارزش تقريبي 000/000/560/3

تعداد كاركنان:

مديريت: 1 نفر

مهندسين: 2 نفر

تكنسين فني: 4 نفر

كارگر ماهر و نيمه ماهر: 14 نفر

كارگر ساده: 10 نفر

كارمند 16 نفرك

كل پرسنل: 47 نفر

سرمايه گذاري:

سرمايه ثابت: 000/383/735/87 ريال

سرمايه در گردش: 900/152/937/8 ريال

حجم سرمايه كل: 900/535/672/96 ريال

حجم سرمايه‌گذاري مجري: 050/653/015/22 ريال

حجم سرمايه از منابع و تسهيلات بانكي

(صندوق ذخيره ارزي): 000/350/9 دلار

 

تاسيسات عمومي پروژه:

برق مصرفي ساليانه: 000/750/1 (كيلووات ساعت)

آب مصرفي ساليانه: 4550 مترمكعب

سوخت مصرفي ساليانه: 9120 مترمكعب گاز طبيعي

هواي فشرده: 1200 ليتر در ساعت با فشار 6 اتمسفر

ديگ بخار: 5/2 تني با فشار 6 اتمسفر

برج خنك كننده: 2 تني

سيستم اطفاء حريق: كپسول آتش نشاني

هزينه هاي توليد:

هزينه هاي ثابت: 367/892/9 ميليون ريال

هزينه هاي متغير: 735/754/44 ميليون ريال

كل هزينه هاي ساليانه: 971/743/45 ميليون ريال

 

شاخص هاي اقتصادي طرح:

 

 

فصل دوم:

كليات و مشخصات عمومي محصول

1-2- ويژگي ها، مشخصات فني محصول

ورق پي-وي-سي نرم، محصولي است كه از تركيب مواد پليمري و مقاديري اضافه كننده بدست مي آيد و به دو صورت شفاف (Transparent) و مات (رنگي) توليد مي‌شود و در بازار ايران به نام طلق معروف است از ويژگي هاي عمده اين محصول مقاومت در برابر رطوبت، آفتاب و مواد روغني است كه به همين منظور در خيلي از مواقع به عنوان يك عامل حفاظت كننده (روكش مبل و صندلي چادر ماشين) بكار مي رود از خواص ديگر آن نرمي و انعطاف آنست كه به آن قابليت دوخت پذيري و جوش خوردن (پرس) را مي دهد به همين منظور براي بسته بندي بسياري از اقلام و محصولات بكار مي رود. وزن مخصوص اين محصول بين 35/1-32/1 متغيراست و در ضخامت هاي 60 تا 1000 ميكرومتر (1~06/0) ميلي متر و عرض‌هاي 100 تا 200 سانتيمتر در رولهاي 50 تا 100 متري بسته بندي و توليد مي شود.

2-2- طبقه بندي محصول و كاربردهاي آن

طلق يا همان ورق پي-وي-سي به دو صورت نرم (Soft) و خشك (Rigid) و به صورت شفاف (Transparent) و رنگي (مات) توليد مي شود، محصول مورد نظر ما نوع نرم است كه كاربردهاي مختلفي را در صنعت و مصارف خانگي دارد اهم اين مصارف و كاربردها عبارتند از:

 • روكش انواع صندلي، مبلمان براي حفاظت پارچه

 • ساخت چادرهاي خودرو (خصوصاً به عنوان نورگير خودروهاي جيپ و...)

 • صنايع توليد كيف و كفش (ماده اصلي داخلي و خارجي كالا)

 • بسته بندي لوازم التحرير و لوازم صنعتي

 • توليد لوازم التحرير و اداري (زونكن، پوشه، كيف و جامدادي)

 • براي حفاظت مدارك و اسناد (پرس كارت)

 • توليد لوازم روميزي و سفره (انواع سفره هاي روميزي ساده و چاپي و پرده‌هاي حمام)

 • امور تبليغاتي (توليد پرده، پوستر، بردهاي تبليغاتي و بالونهاي تبليغاتي)

 • بهداشتي و داروئي (بسته بندي كالاي بهداشتي و داروئي)

 • توليد لوازم كودك و اسباب بازي (گهواره، كالسكه، روروك،...)

 • توليد وسائل ورزشي (رويه تشك كشتي، وسايل بدن سازي،...)

 • صنايع خودروسازي (رويه هاي درب، صندلي و قسمت هاي تزئيناتي و آفتابگير و...)

3-2- شماره تعرفه گمركي و استاندارد

اين محصول تحت شماره 8 رقمي 90/392040 (ورق هاي پلي ونيل كرايه انعطاف پذير) ثبت شده و به دليل مصرف بالا و توليد داخلي با حقوق بازرگاني 40%
(سال 83) از كشورهاي كره و تايوان  و اروپا وارد مي شود. كالاهاي ساخته شده از ورق نرم پي-وي-سي نيز در اداره استاندارد ايران تحت شماره 1436 ثبت شده است.

4-2- كاربرد و محصولات جايگزين

در مورد كاربردهاي اين محصول در شماره 2-2 به تفضيل سخن گفتيم، تقريباً به دليل خواص ويژه و منحصر بفرد و خصوصاً به دليل قيمت مناسبي كه دارد مي توان گفت جايگزين ديگري وجود ندارد. (در حال حاضر) در برخي از كاربردها از ورق‌هاي پليمري مشابه مثل پلي پروپيلين با سلوفان مي توان استفاده كرد يا در برخي مواقع از ورق هاي پلي ونيل استات (EVA) يا (PEVA) براي توليد سفره و روميزي و پرده استفاده مي كنند. ولي به همان دلايلي كه در فوق ذكر شد تقريباً مصارف و كاربرد منحصر بفرد خود را دارد.

5-2- بررسي بازار و قيمت فروش الف) بررسي بازار و نياز داخلي

با يك بررسي اجمالي به حجم واردات اين محصول طي سالهاي 70 الي 82 مي‌توان به راحتي به حجم بالاي واردات اين محصول پي برد با وجوديكه طي چند سال اخير يكي، دو مورد خط دست دوم براي توليد اين محصول وارد و نصب شده ولي به دليل نياز و مصرف بالاي اين محصول همچنان ورود آن از كشورهاي تايوان و كره جنوبي ادامه دارد. در حال حاضر تقريباً پنج كارخانه عمده براي توليد ورق پي-وي-سي نرم در ايران وجود دارد كه 2 كارخانه قديمي و متعلق به قبل از انقلاب هستند (كارخانه توليدي تهران تاسيس سال 1348 و كارخانه شاهين سال تاسيس 1351) و سه كارخانه دست دوم كه در سالهاي بين 1374 تا 1379 در شهرهاي تهران، ساوه و اصفهان راه‌اندازي شده اند. مجموع توليد اين پنج كارخانه 14000 تن در سال مي باشد. به علاوه هيچكدام از اين كارخانه ها توليد ورق پي-وي-سي نرم با عرض بلند ندارند (حداكثر عرض توليدي 140 سانتي متر است).

در حاليكه طرح اخير و مورد نظر ما قادر به توليد ورق با عرض 180 سانتي متر خواهد بود. كه به دليل بسياري داراي مزيت و نياز صنعت است. از طرفي نياز روز افزون صنايع و بالا رفتن مصرف، لزوم ايجاد كارخانه هاي بيشتري را بوجود مي آورد.

با بررسي جداول وارداتي ملاحظه مي شود كه هر ساله متجاوز از 12500 تن ورق فقط بصورت خام و مقادير بيشتري بصورت كالاي ساخته شده وارد مي شود (مثل لوازم التحرير، سفره، پرده، كيف و...) لذا با عنايت به مسائل و آمار فوق ملاحظه مي‌گردد. ايجاد ظرفيت هاي جديد امريست الزامي و كاملاً توجيه اقتصادي دارد، و اين ظرفيت و ظرفيت هاي موجود در كشور حتي قادر به تامين كل نياز كشور نيستند. به علاوه در سالهاي اخير به دليل صادرات بخشي از محصولات ساخته شده، همچون كيف، سفره، پرده به كشورهاي همسايه عراق، افغانستان و آسياي مركزي كه اين نياز كاملاً محسوس مي باشد، زيرا حجم زيادي مواد ساخته شده براي اين كشورها از طريق ايران ترانزيت مي شود.
ب) قيمت فروش محصول

قيمت هاي جهاني اين محصول كه بصورت خام (بدون چاپ) عرضه مي شود در حدود 45/1 تا 55/1 دلار هر كيلو مي باشد كه با احتساب هزينه هاي حمل و سود بازرگاني و ساير هزينه هاي قيمت تمام شده اين محصول به حدود 18500 ريال در هر كيلو مي باشد (براي وارد كننده) كه در حال حاضر جنس خارجي در بازار ايران بصورت عمده هر كيلو 21000 ريال و بصورت متري هر متر بين 5500 تا 7000 ريال به فروش مي رسد (قيمت هر متر متناسب با ضخامت متغير است)، توليدات داخلي نيز بطور متوسط كيلوئي 17500 تا 19000 به فروش مي رسد (زيرا داراي كيفيت متفاوتي هستند).

بنابراين چنانچه قيمت هاي جهاني پودر پي-وي-سي كه در حال حاضر بين 700 تا 750 دلار در هر تن مي باشد ثابت باشد و ساير مواد مصرفي ديگر تغييري نكنند، اين قيمت ها ثابت خواهند بود. لذا پيش بيني مي شود در صورت ثبات قيمت دلار و قيمت هاي جهاني مواد نفتي و فرآورده‌هاي جنبي، با توجه به بالا بودن كيفيت محصول اين طرح كه از ماشين آلات با تكنولوژي روز اروپا بهره گرفته شده حداقل بين كيلوئي 18000 تا 19500 ريال به فروش رود. (به صورت عمده فروشي) لازم به ذكر است چنانچه عمليات اضافي همچون چاپ روي طلق و عمليات ديگر انجام شود، اين قيمت تا سقف 23000 تا 25000 ريال افزايش مي يابد.
6-2- بررسي روند مصرف، واردات

همانگونه در فصول قبل اشاره شد و براساس جدول واردات اين محصول ملاحظه مي‌شود، نياز به واردات تا تامين نياز داخلي همچنان ادامه دارد. از طرفي بخش عمده‌اي از مصارف داخلي بصورت كالاهاي ساخته شده از اين محصول مي باشد، بطور مثال هر ساله مقادير زيادي سفره روميزي، ورق پي-وي-سي پرده اي (پرده حمام و...)، كيف هاي مدرسه اي و... وارد مي شوند كه چون اين اقلام عمدتاً بصورت قاچاق و غير مجاز وارد مي شوند، آمار صحيحي در دست نمي باشد ولي حضور اين محصولات در بازارهاي ايران كاملاً مشهود است. از طرفي هر روزه به دليل ايجاد مصارف جديد در صنايع مختلف، نياز به اين مواد بيشتر مي شود، زيرا توليد كنندگان زيادي در سالهاي اخير كالاهاي خود را به دليل جلوه و زيبائي ظاهري بسته بندي در اين ورق بسته بندي مي كنند كه از جمله بسته بندي انواع پتو در كيف هاي زيپ دار (از ورق پي-وي-سي)، بسته بندي انواع روتختي، پرده، ملافه و بسته بندي انواع محصولات آرايشي و بهداشتي، و بالاخره بسته بندي انواع لوازم التحرير و توليد لوازم التحرير از اين جنس مي باشد.

 

تعداد صفحات:40

متن کامل را می توانید دانلود نمائید چون فقط تکه هایی از متن در این صفحه درج شده (به طور نمونه) و ممکن است به دلیل انتقال به صفحه وب بعضی کلمات و جداول و اشکال پراکنده شده یا در صفحه قرار نگرفته باشد که در فایل دانلودی متن کامل و بدون پراکندگی با فرمت ورد wordکه قابل ویرایش و کپی کردن می باشند موجود است.

 پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 6,500 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل
کمک مالی به ایتام و کودکان بی سرپرست

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file34_1761050_9693.zip37.4k

دانلود مقاله سيستم انبار و خريد در شركت تجهيزات ايمني راهها

دانلود مقاله سيستم انبار و خريد در شركت تجهيزات ايمني راهها     دانلود مقاله سيستم انبار و خريد در شركت تجهيزات ايمني راهها  پيشگفتار منظور از طرح سيستم اطلاعاتي انبار در كارخانه ، بطور كلي ايجاد روشي سيستماتيك و منطقي است براي اجراي عمليات مربوط به كالاهاي موجود در انبار و همچنين اعمال كنترلهاي لازم روي مراحل مختلف اين عمليات . جزئيات سيستمهاي طرح شده در واحدهاي مختلف صنعتي با توجه به نوع فعاليت و سازمان داخلي آنها ممكن است با ي ...

توضیحات بیشتر - دانلود 4,400 تومان

دانلود مقاله حسابداری بیمارستان

دانلود مقاله حسابداری بیمارستان           دانلود مقاله حسابداری بیمارستانها  مقدمه آگاهی از فنون و تخصص های اداری – تجاری از جمله مسائلی است که آگاهی آن برای کارشناسان. صاحبان مشاغل اعم از دولتی و غیر دولتی بسیار ضروری به نظر می رسد. پر واضح است که هر اندازه اطلاعات مدیران و کارگزاران و کارمندان و غیره نسبت به فنون، چه در زمینه نگهداری و چه در زمینه خلاقیت بیشتر باشد دستیابی به اهداف ...

توضیحات بیشتر - دانلود 5,600 تومان