تحقیقان

مرجع دانلود مقاله , تحقیق و جزوه های دانشگاهی

دانلود مقاله تولید برق با انرژی باد

دانلود مقاله تولید برق با انرژی باد

 

 

 

 

دانلود مقاله تولید برق با انرژی باد105ص

 

استفاده از انرژي باد

1-2 استفاده از انرژی باد

با توجه به این که افزایش سرعت باد موجب چرخش سریعتر توربین می شود. (توربین با سرعت متغیر)، از بادهای با سرعت بالا می توان قدرت بیشتری گرفت. این موضوع منتج به کارایی بیشتر ماشین شده، همانطور که با نیروی اعمالی روی ماشین آلات در این سرعت های بالا کاهش یافته است. این ماشین آلات نیز هم ارزان و هم مطمئن تر می شوند. هم چنین این مسئله موجب برتری توربین های فعلی می باشد. این توربین ها با تولید انرژی 4 برابر تنها دارای هزینه 5/2 برابر هستند.

انرژی باد به گونه ای فزاینده و به دلایل عدیده، جدا از هزینه های رقابتی جدیدش، مورد توجه عموم قرار گرفته است. توربین های بادی می توانند انرژی حقیقی و مگاوات را که در افزایش کارایی انتقال و تثبیت ولتاژ مفید است، تولید کنند. ماهیت آنچه که به وسیله منبع باد توزیع می شود، موجب نزدیکتر شدن مولدها به مراکز مصرف شده، تلفات ناشی از انتقال انرژی از بین می رود. ماهیت مدولار نیروگاه های بادی و سرعت احداث آنها ، یک هدف با ارزش برای انعطاف در طراحی است. از آنجا که سوخت بدست آمده مجانی و منابع باد نیز قابل پیش بینی است هزینه های انرژی باد با اطمینان زیاد قابل پیش بینی و تخمین است، نوسان های تهاجمی سوخت آسیب پذیر نشده و در ضمن قابل دسترس هستند. حال که به نقش تولید الکتریسیته توسط باد پی بردید به این منظور در این بخش سعی شده است تعریفی مختصر در مورد انرژی باد، خواص و خصوصیات آن ارائه شود تا در درک بهتر مطالب آتی کمک کند. لذا جهت اطلاعات کامل تر توصیه می شود به پروژه بررسی اقتصادی بودن کاربرد نیروگاه های بادی برای برقرار کردن روستاهای فاقد برق و دورافتاده استان خراسان-1377 و هم چنین مقاله دکتر گری جانسون مراجعه فرمائید. عموما شرح کامل درباره باد خارج از بحث ما می باشد و فقط به عنوان یادآوری برای علاقه مندان به موارد زیر اشاره
می گردد : 1- بادهای گلوبال 2- باد جیوسترافیک 3- باد سطحی 4- باد منطقه ای 5- قدرت باد 6- نمودار گل سرخی 7- قانون بتز 8- شناخت مسیرهای باد 9- مطالعات آماری باد

موارد فوق را می توانید با مطالعه منابع اصلی و دیگر منابع بیاموزید. مواردی که لازم به توضیح می باشند به صورت زیر خواهد بود.

2-2 سرعت وصل

حداقل سرعت باد است که در آن پره ها به حرکت در آمده و توان مصرفی، تولید می کنند. این سرعت باد عموما بین 7 تا 10 متر بر ساعت می باشد.

3-2 سرعت اسمی

سرعت اسمی می نیمم سرعتی است که در آن توربین بادی توان مصرفی پیش بینی شده را تولید می کند به عنوان مثال یک توربین 10 کیلوواتی تا زمانی که سرعت باد به میزان 25 متر بر ساعت نرسد توان 10 کیلووات را تولید نخواهد کرد. سرعت اسمی برای اغلب ماشین ها در محدوده 25 تا 35 متر بر ساعت است. در سرعتهای باد بین سرعتهای وصل و سرعت اسمی، خروجی توان از توربین بادی با افزایش سرعت باد افزایش می یابد.خروجی بیشتر ماشینها از حد اسمی آن تجاوز نمی کند، از این رو اغلب سازندگان، گرافهایی به نام «منحنی های توان» را ارائه می دهند که این منحنی ها نشان می دهند که چگونه خروجی توربین با تغییر سرعت باد، تغییر می کند.

4-2 سرعت قطع

در سرعت های بسیار بالای باد، عموما بین 45 تا 80 متر بر ساعت، اغلب توربین های بادی، تولید برق را متوقف کرده و از کار می افتند. این سرعت باد که موجب از کار افتادگی توربین می شود به نام سرعت قطع، خوانده می شود. داشتن سرعت قطع، یک ویژگی ایمنی برای عدم خرابی توربین است که از توربین در برابر آسیب احتمالی، محافظت می کند. از کار افتادگی در توربين ، ممكن است به چندين طريق اتفاق بيافتد، در برخي ماشين ها يك ترمز خودكار در چنين مواقعي توسط سنسور سرعت باد، فعال مي شود، برخي ماشين ها با پيچاندن يا تغيير دادن زاويه پره ها جريان هوا را از زير بال به طرف بالا در قسمت نوك ، هدايت مي كنند. بعضي ديگر از توربين ها از زائده هاي سرعت گير يا بالك هاي تاشو براي كاستن سرعت، استفاده مي كنند كه اين زائده ها بر روي پره ها يا قطعه مركزي، سوار شده و به طور خودكار در دورهاي بالاي روتور فعال مي شوند يا به طور مكانيكي توسط فنري كه از قبل پيچانده شده (تحت بار قرار گرفته) براي چرخاندن توربين به مسيري غير از مسير جريان باد براي از كار انداختن توربين استفاده مي شود، پس از آنكه سرعت باد به حالت عادي برگشت معمولا توربين دوباره به حالت عادي به كار خود ادامه مي دهد.

5-2 - حد بتز

اين حد ، جريان هوايي است كه از روي پره ها و از سطح روتور گذشته و سبب كار كردن توربين بادي مي شود، توربين بادي با كند كردن سرعت باد، انرژي آن را مي گيرد. به طور تئوريكي ماكزيمم مقدار انرژي موجود در باد كه مي تواند توسط روتور توربين بادي جمع آوري شود تقريبا 59 درصد است. اين مقدار به «حد بتز» معروف است اگر بازدهي پره ها 100 درصد بود به دليل اينكه انرژي هوا توسط پره ها گرفته مي‌شد توربين به طور كامل از كار مي افتاد و در عمل بازده گرفتن از انرژي توسط روتور به اندازه 59 درصد نمي رسد. اين بازدهي معمولا بين 35 تا 45 درصد است.

يك سيستم انرژي باد كامل ، شامل روتور، جعبه دنده انتقال ، ژنراتور ، انباره و بقيه وسايل كه همگي بازدهي پائين تر از ايده آل دارند، (بسته به مدل آن) بين 10 تا 30 درصد كل انرژي موجود در باد را تحويل خواهد داد.

6-2 -  بررسي كمي سيستمهاي مبدل باد

1-6-2- در سال 1984 در كاليفرنيا يك مزرعه باد با 75 توربين kw 330 و دو توربين kw 750 به شبكه سراسري متصل شده اند كه مجموعا توان توليدي آنها kw 26 است. در ابتدا كه سيستم كوچك بود و يك بار محلي را تغذيه مي كرد، در توربينهاي kw 330 از ژنراتور سنكرون به خاطر كم بودن اغتشاشات قدرت خروجي آن استفاده مي شد ولي با بزرگتر شدن سيستم و اتصال آن به شبكه سراسري از ژنراتورهاي آسنكرون با ولتاژ v480 استفاده مي شد بدون اينكه اين مجموعه روي شبكه تاثير سوء زيادي داشته باشد در عين اينكه قيمت آنها نيز كاهش يافته است . همچنين در همين مزرعه باد در توربين  kw 750 نصب شده كه در ان ها نيز از ژنراتور آسنكرون با ولتاژ خروجي kv 1/4 استفاده شده است.

2-6-2- در سال 1985 يك توربين بادي داريوس (Darrieus)kw 224 طراحي و نصب شده است كه از طريق يك ژنراتور سنكرون 10 قطب ، kw 224، v 1080 ، و HZ 60 و يك مبدل الكترونيكي AC/DC/AC ، از دو مبدل 6 پالسي تشكيل شده كه مبدل AC/DC آن ، يكسو كننده ديودي و مبدل DC/AC آن ، اينورتر تريستوري است كه عمل تنظيم فركانسي و كنترل ولتاژخروجي را انجام مي دهد. ولتاژ خروجي ژنراتور توسط AVR (Automatic voltage Regulator ) كنترل مي شود.

3-6-2- در سال 1985 يك توربين باد محور عمودي با ظرفيت mw 4 طراحي و ساخته شد. مبدل الكتريكي اين توربين از ژنراتور سنكرون، مبدل الكترونيك AC/DC/AC به همراه فيلتر ترانسفورمر قدرت در خروجي تشكيل شده است. مشخصات اين مبدل به شرح زير است.

ژنراتور سنكرون :

KVA 4140 ، KW 3726 ، Rpm 25/14 (HZ 24/19) و v 3600 سيستم تحريك ژنراتور سنكرون: يك مبدل الكترونيكي (تريستوري) ميدان را تغذيه مي كند. ورودي اين مبدل ولتاژ vac202 و DC 457 مي باشد.

 

 

 

 

شكل 1-2

4-6-2- در سال 1988 در اسپانيا يك سيستم هيبريد متشكل از يك توربين باد kw 225 و دو ماشين ديزل kva 60 براي تغذيه يك بار محلي طراحي و نصب شد. استراتژي كنترل توربين باد گام متغير با سرعت ثابت rpm 32/43 بوده و از يك ژنراتور آسنكرون kw 225 استفاده مي كند . همچنين ديزل ها از ژنراتور سنكرون kva 75 استفاده مي كنند.

مشخصات ژنراتور آسنكرون:

kw225 ، A 400 ، شش قطب با 31/0 = cos كه با بانك خازني kvar5/87 ، جريان خروجي به A345 و ضريب توان به 94/0 تغيير مي يابد.

مشخصات ژنراتور سنكرون:

 kw50 ، A 100 ، V 400 ، هشت قطب با 72/0 = cos كه با بانك خازني KVAR 25، جريان خروجي به A 80 و ضريب توان به 91/0 تغيير مي يابد.

اين سيستم سه مد عملياتي دارد:

الف- فقط ديزلها انرژي توليد مي كنند.

ب- ديزل ها و توربينهاي باد با هم انرژي توليد مي كنند.

پ- فقط توربين باد انرژي توليد مي كند.

حالت الف- هنگامي اتفاق مي افتد كه سرعت باد كمتر از سرعت راه اندازي باشد .

حالت ب - توان اكتيو به توسط توربين باد و ماشينهاي ديزل در حالت فوق تحريك تامين مي‌كند.

در حالت پ -ديزل ها از ژنراتور ها جدا مي شوند در اين صورت يك سيستم كنترل ، با كنترل جريان تحريك  ماشينهاي سنكرون (كه به صورت موتوري كار مي كنند) توان راكتيو لازمه را توليد مي كند. در صورت نياز به توان راكتيو بيشتر ، بانك خازني را وارد مدار مي كند. اين سيتم چهار نوع بار مختلف با تغييرات متفاوت را تغذيه مي كند. بار پيش بيني شده براي اين سيستم در يك پريود 24 ساعته است.

5-6-2 – در سال 1989 در آلمان پروژه مزرعه باد SCHLESWAG براي اتصال به شبكه KV 20 ، طراحي و نصب شد در اين پروژه از چند نوع توربين باد مختلف با ظرفيت هاي متفاوت استفاد شده است. در جدول (1-1) و (2-1) نوع مبدل الكتريكي اين توربين ها ، توان نامي و ضريب قدرت نامي آنها اورده شده است. ملاحظه مي شود كه بجز سه توربين KW 330 و KW 55 و KW 25 كه از ژنراتور هاي سنكرون استفاده مي كنند و در بقيه موارد ، مبدل الكتريكي فقط يك ژنراتور سنكرون مي باشد.

نوع ژنراتور

كل قدرت توليدي KW

تعداد ژنراتورها

نام ژنراتور

آسنكرون

600

20

Aero man – 125/30

آسنكرون

125

5

Electro mat 25

آسنكرون

275

5

Ener con 16

آسنكرون

330

2

Adler 25

آسنكرون

1000

4

HSW

آسنكرون

1000

5

Vestas -200

آسنكرون

1050

7

Anbonus 150130

آسنكرون

3300

10

Ener con 32

جدول (1-2) انواع ژنراتورهاي مورد استفاده

ضريب قدرت

توان نامي

توان نامي KW

ژنراتور

توان ماكزيمم

8/0

21/1

250

HSW 250

9/0

01/1

200

Vestas v25

95/0

05/1

150

An bonus 32

95/0

00/1

330

Ener con 32

جدول (2-2) مشخصات توان ژنراتور هاي مورد استفاده.

ثابت مي شود كه در سيستم هاي سرعت ثابت ، هر چه تعداد ژنراتورهاي يك مزرعه باد افزايش پيدا كند اغتشاشات قدرت خروجي كمتر خواهد بود. همچنين نشان داده مي شود كه در مزرعه باد با ژنراتورهاي توان بالا، اغتشاشات قدرت خروجي با نسبت n 8/1 متناسب مي باشد كه n تعداد ژنراتورهاي مزرعه بادي است.

از اين جهت در سيستم هاي بزرگ سعي مي شود كه توربينها به صورت سرعت ثابت كنترل شوند.

6-6-2- در هلند يك مبدل الكترونيكي AC/DC/AC (KVA 30) براي اتصال به يك ژنراتور سنكرون يا آسنكرون كه محور آن با توربين سرعت متغير چرخانده مي شود ساخته شده است. هدف از طراحي اين مبدل الكترونيكي ، ايجاد امكان كارژنراتور در رنج وسيعي از سرعت روتور (با تثبيت فركانس) و همچنين افزايش كيفيت ولتاژ خروجي است. اين مبدل يا كنترل خروجي ژنراتور و جريان تزريق شده به شبكه، كيفيت ولتاژ و جريان خروجي و نتيجتاً ضريب توان را بهبود مي بخشد. مبدل AC/DC از دو قسمت يكسو كننده ديودي و برشگر افزاينده با سوئيچ IGBT براي كنترل ولتاژ DC خروجي، مطابق شكل (3-1) تشكيل شده است. سوئيچ IGBT داراي تلفات توان كم و سرعت سوئيچينگ بالا مي باشد.

مبدل DC/AC يك اينورتر سه فاز، متشكل از سه اينورتر مشابه تكفاز H3 ، H2 ، H1 با 120 درجه فاز بوده كه نهايتا به يك ترانسفورمر افزاينده سه فاز متصل مي شود.

   

 

 

شكل (2-2) مبدل AC/DC با برشگر افزاينده

شكل (3-2) مبدل DC/AC با ترانسفورمر خروجي

براي كنترل اين مبدل دو ميكرو كنترلر با قابليت ورودي و خروجي بالا (مثل DSPها) استفاده شده است يكي براي جمع آوري داده ها از قسمت هاي مختلف سيستم و ديگري براي صدور فرمان و اعمال آن به مبدل و توربين باد.

در اين سيستم، اگر سرعت باد از سرعت نامي بيشتر شود گام توربين قدرت خروجي را محدود مي كند و اگر سرعت باد كمتر از سرعت نامي شود با كنترل برشگر ، ولتاژ خروجي تثبيت مي‌شود.

يكي از معايب اين سيستم اين است كه با افزايش قدرت اعوجاج هارمونيكي جريان خروجي به خاطر وجود مسئله EMC (همگوني با تغييرات الكترومغناطيسي Electro magnetic compatibility  ) زياد مي شود.

فصل سوم

معرفي انواع توربين هاي بادي- ساختار الكتريكي مكانيكي

1-3- سيستم هاي انرژي باد

با توجه به شكل نيروگاه بادي مي توان گفت ساختار آن را شرح داد . اصولا توربين ها يا در جهت باد و يا در خلاف جهت باد مي توانند قرار بگيرند. برخي مدلها با سرعت متغير، همراه با افزايش سرعت باد، سريعتر چرخيده ، قادر به دريافت انرژي باد با بازده بيشتر است. يك دستگاه الكتروني قدرت توان حاصل از جريان متناوب اسنكرون با فركانس متغير را براي ارسال به خطوط انتقال به توان بالا با فركانس ثابت تبديل مي كنند . در كاتالوگ هاي توربين هاي بادي هميشه محدوده كا رطراحي شده سرعت باد تعيين مي شود كه عموما 5/4 تا m/s 30 مي باشد. در سرعت هاي بالاتر از اين حد پره ها به موازات وزش باد قرار گرفته و همزمان با وزش باد پرپر مي زنند و چرخش روتور متوقف مي شود.

سيستم الكترونيك قدرت در واقع مبدل فركانس برق متغير به فركانس سنكرون شبكه ، براي تغذيه سيستم است . شكل زير نمايشگر چگونگي تغييرات خروجي متاثر از سرعت باد براي يك توربين سرعت ثابت بوده ، آنها را با هم مقايسه مي كند.

شكل 1-3

2-3- طرح هاي اصلي توربين هاي بادي

شكل( 3-1): قدرت خروجي در برابر سرعت باد براي يك توربين و در مقايسه با توربين بادي سرعت ثابت همانطور كه در فصل اشاره شد توربين هاي بادي در دو نوع عمده طبقه بندي مي شوند: محور افقي و محور قائم. يك توربين از نوع محور قائم، حول يك محور عمود بر زمين دوران مي كنند. تعدادي از طرح هاي مربوط به هر دو نوع توربين در دسترس بوده و هر دو نوع ، مزايا و معايب خاص خود را دارد. با اين وجود تعداد توربين هاي موجود در بازار از نوع عمودي نسبت به نوع محور افقي بسيار كم است.

1-2-3-  توربين نوع محور افقي

اين توربين رايج ترين توربين هاي بادي است و به دليل موازي بودن آن با زمين ، محور دوران پره ها موازي با جهت جريان باد است . برخي ماشينها (توربين ها) براي كاركردن در وضعيت رو به باد، طراحي مي‌شوند كه در اين حالت پره ها در قسمت جلوي برج قرار مي گيرند. در اين حالت معمولا از يك دنباله پره اي شكل ، استفاده مي شود تا پره هاي توربين را همواره به حالت رو در رو با باد نگه دارد. طرح هاي ديگر در وضعيت هم جهت كار مي كنند تا باد قبل از برخورد با پره ها از برج رد شده باشد. اگر از دنباله پره اي شكل ، استفاده نشود روتور توربين به طور طبيعي در وضعيت هم جهت با باد در مسير باد قرار مي گيرد. در برخي توربين هاي بادي بسيار بزرگ از يك مكانيزم موتور گردنده استفاده مي شود تا بسته به جهت وزش باد كه سنسور نصب شده روي برج نشان مي دهد، توربين را به چرخش در آورد.

2-2-3- توربين نوع محور عمودي

اگر چه توربين هاي محور عمودي قرن هاست كه وجود دارند ، اما اين نوع توربين ها به اندازه توربين هاي محور افقي رايج نيستند و دليل اين امر آن است كه اين نوع توربين ها قابليت قرار گرفتن در برابر سرعت هاي بالاتر باد در ارتفاعات بالاتر سطح زمين را مانند انواع توربين هاي محور افقي ندارند. طرح هاي نوع محور عمودي ، توربين هاي نوع داريوس با پره هاي منحني شكل يا انواع Girmill كه داراي پرههاي مستقيم بوده و نيز توربين هاي نوع Sauonius است كه از پره هاي نوع كروي يا محدب براي گرفتن باد استفاده مي كنندو توربين هاي نوع محور عمودي نياز ندارند كه با توجه به جهت وزش باد جهت گيري كنند زيرا شفقت آنها عمودي بوده و جعبه انتقال سرعت و ژنراتور مي توانند روي زمين سوار شود كه در اين صورت امكان سرويس دهي آسان تر و سبك تر شدن وزن سيستم و نيز پايين آمدن هزينه برج فراهم مي‌شود گرچه توربين هاي بادي نوع محور عمودي اين مزايا را دارند ولي در عين حال طرح هاي بكار رفته در آنها به اندازه طرح هاي موجود از انواع توربين هاي نوع محور افقي براي جمع كردن انرژي باد مناسب و كارا نيست.

3-2-3- توربين هاي تكميل شده

برخي توربين هاي بادي ازمايشگاهي داراي سازه هاي اضافه شده اي هستند كه در اين نوع توربين ها نوع Augenetor ناميده مي شوند و به منظور افزايش حجم بادي كه از ميان پره ها عبور مي كند ساخته شده اند. با اين وجود اين نوع توربين ها انرژي بدست آمده به ميزاني كه جبران كننده هزينه حاصل از افزودن امكانات اضافي به آن باشد را افزايش نمي دهند .

3-3- اجزاي اصلي يك نيروگاه بادي

يك نيروگاه بادي از بخشهاي مختلفي تشكيل شده كه عبارتند از :

1- كنترل كننده مركزي    

2- محور زاويه پره

3- توپي پره

4- شفت اصلي

5- خنك كننده روغن

6- گيربكس(جعبه دنده)

7- ترمز متوقف كننده

8- بالانگه دارنده

9- كنترل كننده فوقاني يا مبدل

10- سنسورهاي آتراسونيك

11-ترانسفورماتور

12- پره

13- بلبرينگ

14- سيستم قفل روتور

15- دستگاه هيدروليك

16- فونداسيون ماشين

17- چرخ دنده دوراني

18- اتصال دهنده ديسك مركب

19- ژنراتور

20- خنك كننده ژنراتور

21- برج

1-3-3- پره‌ هاي توربين

قسمتي از توربين كه انرژي را از باد مي گيرد، روتور ناميده مي شود روتور معمولا از دو يا چند پره از جنس چوب فايبرگلاس ، يا فلز است كه حول يك محور (به طور افقي يا عمودي) با سرعتي كه بر اساس سرعت باد تنظيم مي شود، مي چرخد. پره ها بر اساس شكل آنها روي قطعه مركزي سوار مي شوند كه انها هم به نوبه خود روي شفت اصلي سوار مي شود. به عنوان مثال در مدل VESTA MW 0/2-80V روتور داراي مشخصات زير مي باشد.

وزن پره ها نيز بسته به ابعاد آن در مولدهاي پرقدرت بالاي 1000 كيلوگرم مي باشد . باد موجب بالا رفتن پره ها و چرخش پروانه و محور آن شده ، مولد برق را به گردش در مي آورد. ميزان بالا رفتن و چرخش پره ها با وضعيت نصب انها قابل كنترل است. محور فولادي Blade hub پره هاي پرواز را به محور اصلي مرتبط و موجب انتقال گشتاور مي شود.

2-3-3- طراحي كششي

طراحي پره ها بر اساس كشش يا اصل بالا برندگي انجام مي شود در اصل طبق نيروي كشش، باد به طور جانبي پره ها را به خارج از مسير حركتشان مي راند. توربين هايي كه براساس نيروي كشش كار مي كنند داراي ويژگي سرعتهاي چرخشي پائين تر و قدرتهاي گشتاوري بالا هستند. اين توربين ها براي پمپ كردن، اره كردن يا سنگ زني مفيد ترند و كاري نظير آنچه كه آسياب هاي بادي هلندي و انواع مشابه كه در مزرعه بكار رفته و موردي كه با نيروي اسب كار مي كنند، انجام مي دهند به عنوان مثال يك آسياب بادي از نوعي كه در مزرعه بكار مي رود بايد گشتاور شروع بالايي را ايجاد كند تا آب را از يك چاه عميق ، پمپ كرده و به بالا بفرستد.

3-3-3- طراحي بر اساس نيروي بالا برنده

براي طراحي پره بالا برنده، از اصل مشابه آنچه كه هواپيما، كايتها و پرنده ها را قادر به پرواز مي كند استفاده شده است. پره اصولا داراي يك مقطع آئروديناميكي يا يك بال است . وقتي كه جريان هواي روي پره و فشار پائيني واقع در سطح پره ، بيشتر و بزرگتر شود، باعث بالا رفتن پره مي شود. هنگامي كه پره ها روي يك محور مركزي نظير روتور يك توربين بادي، سوار شده باشند نيروي بالابرنده ، تبديل به حركت دوراني مي شود . توربين هايي كه از قدرت بالا برندگي باد برخوردارند. سرعتهاي دوراني بالاتري از انواع پره هاي كه بر اساس نيروي كشش كار مي كنند و لذا براي توليد برق مناسب ترند.

4-3-3- نسبت سرعت نوك پره

سرعت نوك پره عبارت است از نسبت سرعت دوراني پره به سرعت باد كه هر چه اين نسبت بزرگتر باشد در يك سرعت مشخص باد، روتور توربين بادي دوران تندتري خواهد داشت. براي توليد برق به سرعتهاي دوراني بالايي نيازمنديم . توربين هاي بادي كه بر اساس نيروي بالا برندگي كار مي كنند داراي ماكزيمم سرعت نوك (تقريبا برابر با 10) هستند. در حالي كه اين نسبت براي توربين هايي كه بر اساس نيروي كشش، كار مي كنند تقريبا برابر با يك است . اگر به سرعت دوراني بالا براي توليد برق نياز باشد ، واضح است كه توربين بادي مبتني بر نيروي بالا برندگي براي اين منظور عملي تر براي اينكه يك روتور از نوع hift – type به طور موثري كار كند باد  بايد به صورت يكنواخت روي پره ها جريان يابد. براي جلوگيري از وقوع اغتشاش در جريان باد، فاصله بين پره ها بايد به اندازه كافي بزرگ باشد تا هر يك از پره ها با جريان هواي مغشوش وضعيتي كه توسط پره قبلي بوجود آمده مواجه نشود، به اين دليل است كه اغلب توربين هاي بادي، دو يا سه پره بيشتر ندارند. نيروگاههاي بادي عمدتاً داراي سه پره هستند ولي به ندرت سيستم هايي با دو پره و تك پره نيز وجود دارد.

5-3-3- طراحي كششي

طراحي پره ها بر اساس كشش يا اصل بالا برندگي انجام مي شود. در اصل طبق نيروي كشش، باد به طور جانبي پره ها را به خارج از مسير حركتشان، مي راند. توربينهايي كه بر اساس نيروي كشش كار مي‌كنند داراي ويژگي سرعتهاي چرخش پايين تر و قدرت هاي گشتاوري بالا هستند. اين توربين ها براي پمپ كردن، اره كاري يا سنگ زني مفيدند و كاري نظير آنچه كه آسياب هاي بادي هلندي و انواع مشابه كه در مزرعه بكار رفته و موردي كه با نيروي اسب كار مي كنند، انجام مي دهند.

 

تعداد صفحات:105

متن کامل را می توانید دانلود نمائید چون فقط تکه هایی از متن در این صفحه درج شده (به طور نمونه) و ممکن است به دلیل انتقال به صفحه وب بعضی کلمات و جداول و اشکال پراکنده شده یا در صفحه قرار نگرفته باشد که در فایل دانلودی متن کامل و بدون پراکندگی با فرمت ورد wordکه قابل ویرایش و کپی کردن می باشند موجود است.پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 5,100 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل
کمک مالی به ایتام و کودکان بی سرپرست

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file26_1760743_8572.zip1.1 MB

دانلود مقاله تايمر تخصصي بلندمدت مجهز به ميكروكنترلر

دانلود مقاله تايمر تخصصي بلندمدت مجهز به ميكروكنترلر     دانلود مقاله تايمر تخصصي بلندمدت مجهز به ميكروكنترلر 85 ص    فصل اول: ميكروكنترلر AT89C 2051 1_1) تاريخچه با وجود گذشت30 سال از تولد ريز پردازنده تصور وسايل الكترونيكي بدون آنها كار مشكلي است در سال 1971 شركت اينتل 8080 را به عنوان اولين ريزپردازنده موفق عرضه كرد. مدت كوتاهي بعد از آن موتورولا، RCA و سپس Zilog انواع مشابهي راهمچون 6800، 6502  80Z، را عرضه كرد ...

توضیحات بیشتر - دانلود 4,500 تومان

دانلود مقاله ترموكوپل و كليدالكتريكي و مايكروفر

دانلود مقاله ترموكوپل و كليدالكتريكي و مايكروفر     دانلود مقاله ترموكوپل و كليدالكتريكي و مايكروفر72ص  مقدمه ترموکوپل , اساسا یک فرمان دهنده حرارتی است . قسمت (حس گر ) sensor  آن از دو فلز غیر متجانس تشکیل شده است . جریان حاصل از عملکرد این قسمت که با شعله در تماس است بوسیله یک سیم لاکی (داخل لوله مسی) به انتهای ترموکوپل می رسد و از آنجا به وسایل یا تجهیزات عمل کننده سیستم (شیر مغناطیسی ) فرستاده می شود . حرارت آ ...

توضیحات بیشتر - دانلود 4,400 تومان

دانلود مقاله تبدیل کنتور الکترومغناطیسی به کنتور دیجیتالی اعتباری

دانلود مقاله تبدیل کنتور الکترومغناطیسی به کنتور دیجیتالی اعتباری     دانلود مقاله تبدیل کنتور الکترومغناطیسی به کنتور دیجیتالی اعتباری 42 ص  مقدمه: درکنتورهای الکترومغناطیسی ودیجیتالی مورد استفاده درکشور٬ مشترکین پس ازمصرف برق٬هزینه پرداخت می کنند.قطع برق مشترکین به دلیل نپرداختن هزینه مستلزم حضور مامور شرکت برق در محل٬وپرداخت هزینه وصل مجدد توسط مشترک می باشد. عدم پرداخت هزینه برق مصرفی توسط بعضی از مشترکین شرکت برق را برآن داشت تا سعی ...

توضیحات بیشتر - دانلود 4,900 تومان

دانلود مقاله بررسي سيستم هاي كنترل گستردهDCS

دانلود مقاله بررسي سيستم هاي كنترل گستردهDCS    دانلود مقاله بررسي سيستم هاي كنترل گستردهDCS    فصل اول معرفي سيستم PROCONTROL معرفي سيستم PROCONTROL P سيستم PROCONTROL P ساخت شركت[1] ABB يكي از سيستم ها كنترل گسترده است كه براي كنترل نيروگاه ها استفاده مي شود. در اين سيستم با استفاده از حافظه در ريزپردازنده سعي شده است كه تا حد ممكن از نرم افزار به جاي سخت افزار استفاده گردد. همچنين به جاي استفاده از روش سيم كشي معم ...

توضیحات بیشتر - دانلود 4,800 تومان

دانلود مقاله مترو تهران و کرج

دانلود مقاله مترو تهران و کرج      دانلود مقاله مترو تهران و کرج  74ص  مقدمه: در مجموعه مترو تهران و کرج از 4 گونه از قطارهای برقی استفاده می شود که شامل قطارهای خط 5- خط2- شامل قطارهای AC,DC و قطارهای خط 1 نیز که شامل قطارهای AC,DC است میشود قطارهای AC مشترک در خطوط 1و2 از یک نوع می باشد و همچنین قطارهای DC در دو خط نیز با تفاوت اندکی با یکدیگر یکسان است ولی قطارهای خط 5 دارای شکل حرکتی و نوع دیگر ...

توضیحات بیشتر - دانلود 4,200 تومان

دانلود مقاله بررسي لامپ‌هاي پرقدرت مورد استفاده در رادار از نظر پهناي باند، قدرت، بهره ، راندمان

دانلود مقاله بررسي لامپ‌هاي پرقدرت مورد استفاده در رادار از نظر پهناي باند، قدرت، بهره ، راندمان     دانلود مقاله بررسي لامپ‌هاي پرقدرت مورد استفاده در رادار از نظر پهناي باند، قدرت، بهره ، راندمان65ص  فصل اول لامپ‌هاي با ميدان متقاطع  (Cross - Field)  مايكروويوي (M-Type) مقدمه در لامپ‌هاي با ميدان متقاطع (Cross Fielde) ميدان مغناطيسي dc و ميدان الكتريكي dc بر يكديگر عمودند. در همه لامپ‌هاي CF ميدان مغناطيسي dc نقش مستقيمي در فرآيند اندر ...

توضیحات بیشتر - دانلود 4,600 تومان

دانلود مقاله مرکز تحقیقات مخابرات ایران

دانلود مقاله مرکز تحقیقات مخابرات ایران           دانلود مقاله مرکز تحقیقات مخابرات ایران  فصل اول 1- معرفی مرکز تحقیقات مخابرات ایران: مرکز تحقیقات مخابرات ایران به عنوان قدیمی ترین مرکز پژوهش در حوزه­ی فناوری اطلاعات (ICT) ، با بیش از 37 سال سابقه تجربه علمی در امر تحقیق و مشاور ما در وزارت متبوع، اصلی ترین پایگاه تحقیقات در زمینه­ی ارتباطات و فناوری اطلاعات در کشور است. این مجموعه هم ا ...

توضیحات بیشتر - دانلود 4,600 تومان

دانلود مقاله مطالعه و شبیه سازی آنتنهای موبایل

دانلود مقاله مطالعه و شبیه سازی آنتنهای موبایل     دانلود مقاله مطالعه و شبیه سازی آنتنهای موبایل 70 ص + 60 اسلاید  فصل اول  مشخصات تشعشعي يک آنتن 1-1) مقدمه انتقال امواج الکترومغناطيسي مي تواند توسط نوعي از ساختارهاي هدايت کننده امواج (مانند يک خط انتقال يا يک موجبر) صورت گيرد و يا مي تواند از طريق آنتنهاي فرستنده و گيرنده بدون هيچ گونه ساختار هدايت کننده واسطه اي انجام پذيرد. عوامل مختلفي در انتخاب بين خطوط ا ...

توضیحات بیشتر - دانلود 4,500 تومان

دانلودمقاله لیزر

دانلودمقاله لیزر     دانلودمقاله لیزر 220 ص  فيزيك ليزر: قبل از شرح قسمتهاي مختلف يك دستگاه ليزر, لازمست مختصري در مورد فيزيك اتمي و پديده جذب و گسيل یادآوری گردد. در مورد فيزيك ليزر هر اتم بسته به ترتيب و نظم الكترونهاي آن روي مدارات آن, داراي انرژي خاصي است كمترين ميزان انرژي ممكن براي يك اتم در سطح پايه Eo است كه الكترون ها به هسته نزديك هستند. در واقع ميزان اين انرژي وقتي تغيير مي كند ...

توضیحات بیشتر - دانلود 4,400 تومان

دانلود مقاله اینورتر

دانلود مقاله اینورتر      دانلود مقاله اینورتر 170 ص  مقدمه: همانطور که می دانیم وظیفه اینوتر تبدیل dc به ac می باشد که این کار هم در فرکانس ثابت و هم در فرکانس متغیر صورت می گیرد . ولتاژ خروجی می تواند در یک فرکانس متغیر یا ثابت دارای دامنه متغیر یا ثابت باشد که ولتاژ خروجی متغیر می تواند با تغییر ولتاژ ورودی dc و ثابت نگهداشتن ضریب تقویت اینوتر بدست آید . از سوی دیگر اگر ولتاژ ورودی dc ثابت و ...

توضیحات بیشتر - دانلود 4,500 تومان

دانلود مقاله اسيلاتور

دانلود مقاله اسيلاتور     دانلود مقاله اسيلاتور 70ص  مقدمه با توجه به رشد سريع شبكه هاي مخابراتي بي سيم، ارتباط بسيار نزديكي بين الكترونيك و مخابرات ميدان پديد آمده است. در مخابرات ما با سيستم هايي كار مي كنيم كه احتياج به فركانس دقيق دارند تا از خطاهاي جيتر كه منجر به isi مي شوند جلوگيري كنيم، با اين كار هزينه ها بسيار پايين مي آيد و نياز به تكرار كننده هاي ديجيتال كمتر مي شود. بنابراين مهندسا ...

توضیحات بیشتر - دانلود 4,000 تومان

بررسي و امكان سنجي در طراحي ترانسفورماتورهاي ولتاژ نوري و مقايسه آن با ترانسهاي معمولي

بررسي و امكان سنجي در طراحي ترانسفورماتورهاي ولتاژ نوري و مقايسه آن با ترانسهاي معمولي      بررسي و امكان سنجي در طراحي ترانسفورماتورهاي ولتاژ نوري و مقايسه آن با ترانسهاي معمولي 130 ص  مقدمه  انرژي الكتريكي به وسيله نيروگاههاي حرارتي كه معمولاً در كنار ذخاير بزرگ ايجاد مي شوند و نيروگاههاي آبي كه در نواحي داراي منابع آبي قابل ملاحظه احداث مي شوند ، توليد مي شود . از اين رو به منظور انتقال آن به نواحي صنعتي كه ممكن است صدها و هزاران كيلومتر دورتر از نير ...

توضیحات بیشتر - دانلود 4,600 تومان

دانلود مقاله برق فیبر نوری

دانلود مقاله برق فیبر نوری     دانلود مقاله برق فیبر نوری 76 ص  پس از اختراع ليزر در سال 1960 ميلادي ، ايده بكارگيري فيبر نوري براي انتقال اطلاعات شكل گرفت . خبرساخت اولين فيبر نوري در سال 1966 همزمان در انگليس و فرانسه با تضعيفي برابر با ؟ اعلام شد كه عملاً در انتقال اطلاعات مخابراتي قابل استفاده نبود تا اينكه در سال 1976 با كوشش فراوان پژوهندگان، تلفات فيبر نوري توليدي شديداً كاهش داده شد و به مقد ...

توضیحات بیشتر - دانلود 4,300 تومان

بررسي پارامترهاي طراحي ترانسفورماتورهاي قدرت تكه فاز و ارائه الگوريتم مناسب براي طراحي بهينه آن

بررسي پارامترهاي طراحي ترانسفورماتورهاي قدرت تكه فاز و ارائه الگوريتم مناسب براي طراحي بهينه آن    دانلود مقاله کارشناسی بررسي پارامترهاي طراحي ترانسفورماتورهاي قدرت تكه فاز و ارائه الگوريتم مناسب براي طراحي بهينه آن با استفاده از نرم افزار matlab  مقدمه در ميان مباحث مختلف علوم بحث طراحي يكي از مهمترين موضوعاتي است كه در مورد آن بايد تحقيقات وسيعي انجام شود. در مورد دستگاهها و وسايل الكتريكي نيز موضوع طراحي جايگاه ويژه اي دارد. شايد پركاربردترين وسيله اي كه در اغلب دستگا ...

توضیحات بیشتر - دانلود 5,200 تومان