تحقیقان

مرجع دانلود مقاله , تحقیق و جزوه های دانشگاهی

دانلود مقاله کارشناسی سياه‌خروس قفقازي

دانلود مقاله کارشناسی سياه‌خروس قفقازي

 

 

 

 

دانلود مقاله کارشناسی سياه‌خروس قفقازي 66 ص

 

 مقدمه

تا دهه 1950 چنين تصور مي‌شد كه سياه خروس قفقازي تنها در كوهستانهاي قفقاز و شمال شرقي تركيه يافت مي‌شود.ولي در دهه 1960 شايعات وجود يك پرنده قابل شكار سياه رنگ در جنگلهاي كوهستاني كليبر در شمال آذربايجانشرقي قوت گرفت.لذا براي اولين بار در تير ماه سال 1350 آقاي سيفعلي شهسواري نيا مدير كل وقت محيط زيست آذربايجانشرقي موفق به ديدن سياه خروس گرديده و طي گزارش هيجان انگيزي وجود اين پرنده را در دره كلن دوغرون مورد تائيد قرار داد.

در حال حاضر سياه خروس در حوزه هاي آبخيز رودخانه هاي ايگلنه چاي  و مردانقم چاي در داخل و خارج از منطقه حفاظت شده ارسباران پراكنش دارد؛ و اين در حاليست كه عليرغم حفاظت پرنده در محدوده حفاظت شده ارسباران، اين گونه منحصر به فرد در خارج از منطقه حفاظت شده بدون پوشش حفاظتي به همراه معضلات مختلفي همچون تعليف خارج از ظرفيت مراتع و حتي تعليف جنگلها، شكار و غيره با آينده اي نا مطمئن به حيات خود ادامه مي‌دهد.

بدون شك حفاظت و مديريت زيستگاههاي پرنده با توجه به روند سريع تخريب محيط زيست الزامي بوده و انجام آن بدون همكاري و همياري مؤثر ساكنين اين مناطق امكان پذير نمي‌باشد.اميد است كه اين مطالعه مقدمه اي باشد براي حفاظت بهينه از زيستگاههاي اين پرنده كمياب.

در اين تحقيق سعي شده است كه پس از آشنائي با پراكنش پرنده،خصوصيات زيستگاهي، عادات و رفتار، روش مطالعه و عمليت ميداني و نيز الگويي جهت برآورد جمعيت گونه ارائه شود.

1-2- پيشينه مطالعاتي

1-2-1- پيشينه مطالعاتي در قفقاز:

قديمي‌ترين مطالعات مربوط به سياه خروس توسط Lorenz در سال 1887 و Noska در سال 1895 انجام يافته است. ولي  Averin از سال 1935 تا 1938 پرنده را بطور دقيق مورد مطالعه قرار داده و زيستگاههاي سياه خروس را بطور كلي در سرتاسر مناطق ميشكنسكي تا قفقاز عليا و سفلي بررسي نموده است. اين مطالعات شامل پراكنش، مشخصات زيستگاه، زيست‌جاي، جمعيت، اتولوژي، زادآوري، تغذيه و زمستان‌گذراني پرنده مي‌باشد.

Densentive و Gladikov در سال 1952 در مورد ساختمان اجتماعي و رفتار پرنده، مقاله ارائه نموده‌اند. در سال 1971 آ.اي.خان محمداف در كتاب ماكيان (ترجمه احمد حاجي زاده ليل آبادي) بخشي از كتاب را به سياه خروس قفقازي اختصاص داده است؛ كه شامل پراكنش پرنده در جمهوري آذربايجان و بيولوژي پرنده مي‌باشد. اين مطالعه بخاطر نزديك بودن زيستگاههاي دو سوي ارس از اهميت فوق‌العاده اي برخوردار مي‌باشد.آخرين مقاله‌اي كه بدست آمد، مربوط به مطالعات دو نفر از پرنده شناسان روسي بنامهاي potapov و pablova بود كه در سال 1977 ارائه نموده‌اند كه بيشتر شامل مشخصات زيستگاه رفتار پرنده، تغذيه و سازمان اجتماعي آن مي‌باشد.

1-2-2- پيشينه مطالعاتي در ايران:

قديمي‌ترين گزارش مشاهده سياه خروس در اواخر سال 1349 توسط آقاي امان‌الله خاذن – بخشدار وقت كليبر- مي‌باشد.ايشان طي نامه‌اي وجود پرنده بزرگ سياهي را در مناطق كوهستاني كليبر به استانداري اعلام مي‌نمايند. در تيرماه سال 1350 آقاي سيفعلي شهسواري‌نيا – مديركل وقت محيط زيست آ.شرقي – از منطقه بازديد كرد و موفق به ديدن چند قطعه سياه خروس گرديد. سپس كارشناسان مختلفي چون D.A.Scatt در آذرماه سال 1350، قهرماني در سال 1350، جمشيد منصوري در سال 1353 و 1354 از منطقه بازديد و به‌طور كلي دكتر اسكات، جمعيت سياه خروس موجود در منطقه حفاظت شده ارسباران را بين 250-200 قطعه برآورد مي‌نمايد.

  1. B.Argyle – مشاور پرنده‌ شناسي سازمان – در 29/01/1356 در راس تيم اعزامي از سازمان مركزي از دره كلن و دوغرون و محدوده روستاهاي خريل، مزگر، بالان و بهروز بازديد نموده كه نتيجه آن گزارشي از مناطق مورد بازديد مي‌باشد كه شامل شناسائي زيستگاههاي مورد بازديد و زيست‌جاي پرنده مي‌باشد.

جامع‌ترين مطالعه انجام يافته توسط تيم اعزامي از سازمان مركزي در تاريخ مهرماه 1362 تحت عنوان " پروژه تعيين ضوابط احيا نسل سياه خروس " از طرح تحقيقات حيات‌وحش كشور مي‌باشد كه بخش اول آن شامل گزارش بررسي تركيب و ساختمان پوشش گياهي زيستگاه سياه‌خروس مي‌باشد كه توسط هنريك مجنونيان و جمشيد منصوري از سازمان مركزي و بهرام زهراد از دانشگاه شهيد بهشتي، تهيه شده است.اين بخش شامل درجه اهميت گونه‌اي، خصوصيات فيزيكي منطقه، تركيب و ساختمان پوشش گياهي است.

آخرين مطالعه تحت عنوان " بررسي وضعيت گونه‌هاي نادر گياهي و جانوري"  توسط حميد اميربهبودي از طريق مركز پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران- تبريز در سال 1374 صورت گرفته است. اين مطالعه شامل رده بندي، مشخصات زيستي و اكولوژيكي، پراكنش و مشخصات زيستگاهي، عوامل موثر در كاهش جمعيت، شناسائي زيستگاههاي خارج از محدوده حفاظت شده ارسباران و پيشنهادات مديريت زيستگاه مي باشد.

1-3- پراكنش

1-3-1- پراكنش جهاني:

جمعيت موجود اين پرنده در كوهستانهاي آلپ در كمربندي به ارتفاع 1500 تا 3000 متر از سطح دريا در قفقاز و قفقاز سفلي پراكنده مي‌باشد.

سياه خروس را در حوزه پشخا (قفقاز غربي) تا حوزه سامور (داغستان) در تمام اوقات مي‌توان مشاهده كرد.پرنده در شيبهاي جنوبي مناطق حاشيه قفقاز بزرگ حضور دارد.

تارفنسكي قفقاز جنوبي تا كاختيان يعني تقسيم المياه‌ پور و آلازان در قفقاز سفلي، از كوههاي گوريسكي تا مناطق قره‌ باغ و بطور كلي در سرتاسر مناطق ميشكنسكي تا قفقاز عليا و سفلي وجود دارد.

سياه خروس قفقازي در كشورهاي ذيل، در زيستگاههاي ازهم‌ گسيخته‌اي به وسعت 12200 كيلومتر مربع و به تعداد 68000 تا 84300 قطعه، به شرح زير حضور دارد:

الف- ارمنستان در 600 كيلومترمربع، به تعداد 300 تا 500 قطعه

ب- گرجستان در 60000 كيلومترمربع، به تعداد 40000 تا 50000 قطعه

پ- روسيه در 4000 كيلومترمربع، به تعداد 25000 تا 30000 قطعه

ت- تركيه در 600 كيلومترمربع، به تعداد 1000 تا 1500 قطعه

ث- جمهوري آذربايجان در 700 كيلومترمربع، به تعداد 1500 تا 2000 قطعه

ج- ايران در 300 كيلومترمربع، به تعداد 200 تا 300 قطعه

در حقيقت زيستگاههاي سياه‌خروس كشور 4/2% از زيستگاههاي جهاني پرنده و جمعيت موجود در كشور، شامل حداكثر 35/0% از جمعيت جهاني پرنده مي‌گردد.

مناطق پراكنش سياه خروس قفقازي در جهان

1-3-2- پراكنش در تركيه:

از كشور تركيه يك گزارش در قسمت محدودي از مناطق ساحلي درياي سياه توسط (USSR) (ost) در درست مي‌باشد. گزارش ديگر مربوط به (Novanov 1951) مي‌باشد كه سياه خروس را در نواحي آژدارا و لاسين گزارش مي‌نمايد. همچنين Ardahan tarim il mudurlugu اشاره مي‌كند كه dag horuzu (خروس كوهي يا همان سياه خروس) در منطقه Kuzeydog مشاهده شده‌است.با اين حال طي مراجعه جناب آقاي مهندس محمدرضا مسعود - كارشناس حيات وحش اداره كل محيط زيست استان آ.شرقي- به دانشكده علوم پايه دانشگاه غازي آنكارا در تابستان 1377 و صحبت با اساتيد مربوطه، مدركي دال بر وجود سياه خروس در تركيه پيدا نكرده‌اند. مضافا اينكه آقاي دكتر ناظرعدل در تيرماه سال 1380، ضمن سفر به تركيه طي مذاكره‌اي كه با اساتيد دانشكده كشاورزي دانشگاه آنكارا داشتند، فرمودند كه سياه خروس را در تركيه نمي‌شناسند. در هر حال سياه خروس در چك ليست پرندگان تركيه وجود ندارد.

1-3-3- پراكنش در جمهوري آذربايجان:

آ.اي.خان محمداف، در مناطق زيادي از آذربايجان همانند ملمرج، بيوك، باباداغ، و در شاه‌داغ گوسار در بالادست جنگل ونيز  نزديك روستاهاي  قوزون، لزريعني در دامنه كوهها و همچنين ييلاقات مورو، آغ كمال، مناطق كوهستاني گده‌ ئي و ... مشاهده نموده است.

وي سياه خروسهاي جمهوري آذربايجان را در چهار بخش طبيعي در مناطق مختلف آذربايجان پراكنده دانسته و معتقد است كه تمامي اين مناطق با يكديگر ارتباط دارند. بطوركلي پراكنش پرنده در سلسله جبال قفقاز كوچك از سمت غرب يعني از ارمنستان شروع شده و در شرق به گده‌ ئي منتهي مي‌شود و در قفقاز بزرگ از گرجستان گذشته و در زنگيلان تمام مي شود.

عقب نشيني سياه‌ خروس از مناطق شمالي قفقاز بخاطر قطع درختان و افزايش تعليف دام مي‌باشد. خان محمداف اعتقاد دارد كه احتمالا قبل از دوران يخبندان، محدوده انتشار اين پرنده بسيار وسيع بوده و در اواخر دوره، تغيير شرايط آب و هوايي باعث كاهش محدوده انتشار آن شده است و به همين سبب حوزه انتشار آن فقط به ارتفاعات كوهها محدود گشته است.

1-3-4-  پراكنش در ايران:

سياه خروس در مناطق كوهستاني شمال استان آذربايجان شرقي در محدوده شهرستانهاي اهر و كليبر از "43/′ 38 تا "52/′ 38 عرض شمالي و از "32/′ 46 تا "48/′ 46 طول شرقي در منطقه‌اي با وسعت تقريبي 10000 هكتار در داخل محدوده منطقه حفاظت شده ارسباران و 20000 هكتار در مناطق آزاد غربي در دو حوزه آبخيز رودخانه‌هاي ايلگنه‌چاي و مردانقم‌چاي، با وسعت كل 30000 هكتار پراكنده مي‌باشد. اين منطقه پراكنش در محدوده روستاهاي 1- بنه داغي، 2- نبي‌جان، 3- اردشير، 4- خوينري، 5- كلاسور، 6- خريل، 7- مزگر، 8- بالان، 9- بهروز، 10- دميرچي‌حدادان و 11- بنديل، در داخل محدوده حفاظت شده ارسباران و 1- سيدلر، 2- خوينرود، 3- اوزي، 4- كاكاور، 5- طويل، 6- اجاق كندي، 7- ديشگديگي، 8- نيروان، 9- پيروان (خالي از سكنه)، 10- دنگاه، 11- ونستان، 12- كرينگان، 13- اولي، 14- خاك وانق و 15- كلم، در خارج از منطقه حفاظت شده ارسباران قرار گرفته است.

2-1- معرفي منطقه حفاظت شده ارسباران:

2-1-1- وسعت و حدود جغرافيايي:

منطقه حفاظت شده  ارسباران به مساحت حدود 4/80194 هكتار، در شمال‌شرقي استان آذربايجان شرقي، جنوب رودخانه مرزي ارس، 60 كيلومتري شمال شهرستان اهر و 5 كيلومتري غرب شهرستان كليبر قرار دارد. مختصات جغرافيايي محدوده حفاظت شده ارسباران براساس مختصات محدوده تصوير ماهواره‌اي U.T.M و تبديل آن به مختصات جغرافيايي در َ39 ْ46 تا ً41 َ1 ْ47 طول شرقي و ً41 َ43 ْ38 تا ً11 َ8 ْ39 عرض شمالي واقع شده است (نقشه شماره 1 موقعيت جغرافيايي منطقه حفاظت شده ارسباران را در استان آذربايجان شرقي و ايران نشان مي‌دهد). اين منطقه براساس مصوبه شماره 43 مورخ 20/9/1352 شورايعالي حفاظت محيط زيست و با توجه به بند «ب» ماده 3 قانون شكار و صيد، موضوع محدوديتها و ممنوعيتهاي مكاني منطقه ممنوعه كليبر واقع در استان آذربايجان شرقي، حدود و مشخصات ذيل حفاظت شده اعلام و بنام منطقه حفاظت شده ارسباران موسوم گرديده است.

2-1-1-1- حدود چهارگانه جغرافيايي :

شمال :

از مصب رودخانه قره ‌‌سو(كليبرچاي) به رودخانه ارس به طرف جنوب‌ غربي در امتداد رودخانه ارس تا مصب ايلگنه‌چاي به رودخانه ارس.

غرب :

از محل تلاقي رودخانه ايلگنه‌چاي با رودخانه ارس بطرف جنوب در امتداد رودخانه ايگلنه‌چاي تا محل اتصال آبريز قريه‌ نبي‌جان با رودخانه ايلگنه‌چاي.

جنوب :

از محل تلاقي آبريز قريه نبي‌جان با رودخانه ايلگنه‌چاي بطرف شمال در امتداد آبريز تا قريه نبي‌جان و از قريه نبي‌جان به طرف شمال و شمال‌شرقي پس از عبور از خط‌الرأسهاي ارتفاعات كانار، قندران‌باشي (گندره باشي) زالي بيچن تا شرق قلعه توپخانه واقع در شمال گردنه خريل، سپس از اين نقطه بطرف شرق در امتداد خط‌الرأس توپخانه تا گردنه محمود‌آباد سپس از اين نقطه بطرف شرق پس از عبور از دامنه‌هاي جنوبي سايگرام داغ (زمينهاي زراعي قرا جنوبي سايگرام داغ خارج از منطقه باقي مي‌ماند) تا جنوب‌ شرقي دره منتهي به قلعه جمهور و از اين نقطه بطرف شمال در امتداد جاده قديم جيپ‌رو كليبر به هجران‌دوست تا نقطه‌اي در بالاي آبادي شجاع‌آباد مرسوم به خط‌الرأس دره‏ ‌‌الـله‌امان سپس در امتداد خط‌الرأس تپه‌شمالي دره الـله امان بطرف شرق تا رودخانه كليبرچاي (قره‌سو) واقع در شمال شهرستان كليبر (بدين ترتيب آبادي شجاع آباد و دره الـله‌امان خارج از منطقه باقي مي‌ماند).

شرق :

از محل تقاطع خط‌الرأس تپه شمالي الـله‌امان بطرف رودخانه كليبرچاي (قره‌سو) واقع در شمال شهرستان كليبر بطرف شمال در امتداد رودخانه قره ‌سو (كليبرچاي) تا اتصال آن به رودخانه ارس.

2-1ـ1ـ2ـ تقسيمات سياسي ـ اداري:

منطقه حفاظت شده ارسباران براساس آخرين تقسيمات كشوري در شمال استان آذربايجان شرقي در زيرمجموعه بخش مركزي شهرستان كليبر قرار دارد و نزديكترين شهر به منطقه مورد مطالعه شهرستان كليبر مي‌باشد.

از نظر تقسيم‌بندي سياسي ـ اداري، منطقه مورد مطالعه در برگيرنده قسمت اعظم دهستانهاي بخش خداآفرين، ميشه‌پاره و بخش مركزي كليبر مي‌باشد.

منطقه حفاظت شده ارسباران از نقطه نظر مديريت و برنامه‌هاي حفاظت حيات‌وحش و ذخيره‌گاههاي زيستكره بعهده اداره حفاظت محيط زيست شهرستان كليبر است كه با وجود 6 واحد پست محيط باني علاوه بر كنترل عوامل تخريب در كل منطقه از نواحي امن حيات‌وحش به اسامي وايقان، عاشقلو، وينق، تازه‌كند و اسكلو حفاظت كامل بعمل مي‌آيد.

2-1-2-  گونه‌هاي شاخص گياهي:

منطقه امن كلن، بخش بسيار كوچكي از حوزه ارسباران است كه از دو بخش مرتعي و جنگلي تشكيل يافته است. بخش مرتعي داراي پوشش گياهي متراكم و همگني از گونه‌هاي گراس و فورب است و منطقه جنگلي كه در شيبهاي الش‌ناوي، قره‌ قوش داشي، ساوالان ناوي و برازه‌ چاي قرار گرفته است؛ دارا ي پوشش متراكمي از Quercus macrantera و Acer sp. در ارتفاعات بالا (2280 تا 3000 متر) است. در ارتفاعات پائين‌تر (1800 تا 2280 متر)  Quercus macrantera و Carpinus sp. گونه‌هاي اصلي بوده و گونه‌هاي همراه شامل Prunus sp.,Cornus sp.,Ulmus sp مي‌باشند. گونه‌هاي كف‌پاي جنگل، بيشتر از Euphorbia, Sedum sp., Galium sp. و انواع گرامينه‌ها، شامل Viota, Geranium sp. مي‌باشند.در كف  دره مناطق مرطوب مي‌توان  اين گونه‌ها را يافت: Heraclum sp., Reibes sp., Salvia sp..

حدفاصل (اكوتون) جنگل و مرتع را گونه‌هاي شيرخشت، نسترن و ارس، بطور پراكنده و بصورت نوار باريكي پركرده‌اند و گونه‌هاي درختچه‌اي، گونه‌هاي پراكنده اكوتون جنگل و مرتع را تشكيل مي‌دهند. از نظر خانواده گياهي نيز، لگومينوزها Legominosae، گرامينه‌ها Graminae و خانواده گل سرخ Rosaceae، بيشترين اهميت را دارند.

بيشترين وسعت زيستگاه توسط گياه Festuca اشغال شده است؛ و بعد از آن Alchemilla و Trifolium بيشترين پراكندگي را دارند. اين سه گياه در تقسيم بندي بر اساس درجه اهميت گونه‌اي هم در اولويت قرار دارند.

2-1-3- خصوصيات فيزيكي منطقه:

منطقه حفاظت‌شده ارسباران به علت شرايط خاص اقليمي، از تنوع زيستي ويژه‌اي برخوردار است. تركيب گياهي خاص مناطق مختلف در اين محدوده از يكسو تحت تاثير اقليم قفقاز و هجوم گونه‌هاي گياهي آن منطقه واقع شده است و نيز قسمتي از منطقه كوهستاني قفقاز را كه در درون رودخانه ارس واقع گرديده، شامل مي‌شود. از سوي ديگر تحت تاثير اقليم مديترانه‌اي غرب قرار دارد و تحت نفوذ اقليم خزري و تهاجم گونه‌ها گياهي آن منطقه از طرف شمالشرقي قرار دارد. اين منطقه در بخشهايي از خود، سيماي نيمه خشك فلات مركزي را نيزاز خود  بروزداده‌است.

فرماسيون كوههاي اين منطقه با اشكال مختلف و منابع غني آب، از نظر زمين ساخت حائز اهميت است. نزولات آسماني در قسمتهاي مختلف آن متفاوت است و تغييرات فابل توجهي در سطح مناطق نيمه‌خشك تا مناطق مرطوب ان ديده‌ مي‌شود. بدين لحاظ و به واسطه موقيت توپوگرافي خاص، منطقه دارا ي درجه حرارت متغيري است. رژيم بارندگي متفاوت، اختلاف ارتفاع و ساير ويژگيهاي جغرافيايي و اقليمي، پوششهاي گياهي متفاوتي را بوجود آورده كه در نوع خود بي‌نظير است.چمنزارهاي آلپاين، علفزارهاي استپي، درختان و درختچه‌هاي پراكنده تا انبوه و استپهاي نيمه خشك، مجموعه سيماي گياهي منطقه را شامل مي‌شود.

زيستگاه سياه خروس-  سه عدد سازه در تصوير ديده مي‌شود.

2-1-4- گونه‌هاي شاخص جانوري:

مهمترين گونه‌هاي جانوري كه در زيستگاه سياه خروس وجود دارند، عبارتند از:

الف- هامستر طلائي Mesocricetus auratus وهامسترخاكستري Cricetulus migratorius كه در علفزارهاي آلپي پراكنش داشته و شاخص اقتصادي و مطالعاتي هستند. و در تجديد حيات گياهان نقش دارند. اين گروه از جوندگان شب فعال بوده و از زندگي مخفي و انفرادي برخوردارند.

ب- خرس قهوه‌اي Ursus arctus ، درمحدوده‌هاي جنگلي و مراتع مشجر منطقه پراكنش دارد.

پ- گراز Sus scrof در تمام سطح منطقه پراكنش دارد ولي در نواحي جنگلي و حاشيه ارس متراكم است.

ت- كل و بز Capra aegagrus در مناطق صخره‌اي زيست مي‌كند و ارزش اكولوژيك و اقتصادي دارد و به دليل استفاده از توليدات گياهي غيرقابل دسترس،امكان بهره‌برداري از جمعيت مازاد براي تامين مواد پروتئيني و تروفه‌هاو نيزاستفاده‌هاي تفرجي در برنامه‌هاي اكوتوريسم، گونه شاخص درنظر گرفته شده است.

ث- افعي البرزي Vipera ursinii در ارتفاعات بالاتر از 2000 متري و درعلفزارهاي آلپي ديده مي‌شود. اين گونه، حفاظت شده و حمايت شده مي‌باشد.

ج- كبك چيل Perdix perdix بصورت بومي در علفزارهاي آلپي و زيستگاههاي حاشيه جنگل مشاهده مي‌گردد.

از ديگر گونه‌هايي كه در اين منطقه مشاهده مي‌شود، مي‌توان به جي‌جاق، عقاب طلائي، چند گونه خفاش، انواع جوندگان، جغد، روباه، گرگ، سياه گوش، پلنگ و غيره اشاره كرد.

 

تعداد صفحات:66

متن کامل را می توانید دانلود نمائید چون فقط تکه هایی از متن در این صفحه درج شده (به طور نمونه) و ممکن است به دلیل انتقال به صفحه وب بعضی کلمات و جداول و اشکال پراکنده شده یا در صفحه قرار نگرفته باشد که در فایل دانلودی متن کامل و بدون پراکندگی با فرمت ورد wordکه قابل ویرایش و کپی کردن می باشند موجود است.پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 4,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل
کمک مالی به ایتام و کودکان بی سرپرست

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file10_1756936_3652.zip9.6 MB

دانلود مقاله کارشناسی بررسي آبزيان سد 15 خرداد

دانلود مقاله کارشناسی بررسي آبزيان سد 15 خرداد     دانلود مقاله کارشناسی بررسي آبزيان سد 15 خرداد55ص  مقدمه : هدف از بررسي و مطالعه آبزيان رودخانه ها نهايتاً باعث شناسايي استعدادها و ساير امكانات آبي استان در رابطه با پروش آبزيان مي باشد. در اين بررسي علاوه بر مشخصات سد پانزده خرداد – مطالعاتي نيز درباره خصوصيات جغرافيايي و منابع آبي استان قم انجام شده است كه در ذيل به آن اشاره مي شود. هدف از بررسي و مطالعه آبزيا ...

توضیحات بیشتر - دانلود 4,700 تومان

دانلود مقاله کارشناسی ارزیابی اثرات توسعه صنعتی بر محیط زیست

دانلود مقاله کارشناسی ارزیابی اثرات توسعه صنعتی بر محیط زیست     دانلود مقاله کارشناسی ارزیابی اثرات توسعه صنعتی بر محیط زیست 84 ص  فصل اول نقش صنایع در رویکردهای زیست محیطی 1-1-  تاريخچه فعاليت هاي صنعتي در ايران: سرزمين ايران بدليل موقعيت جغرافيايي زيستي و وجود سرزمين هاي حاصلخيز، يكي از قديمي ترين و قدرتمندترين تمدن هاي بشري بوده است. اگر تعريف جامع صنعت به صورت صورت ذيل مد نظر قرار گيرد: «صنعت به كليه فعاليت هايي اطلا ...

توضیحات بیشتر - دانلود 4,600 تومان