تحقیقان

مرجع دانلود مقاله , تحقیق و جزوه های دانشگاهی

دانلود مقاله قرص های روان گردان

دانلود مقاله قرص های روان گردان

 

 

 

 

 

دانلود مقاله قرص های روان گردان

 

 

فهرست مطالب

عنوان                                                                                                           صفحه

مقدمه......................................................................... 1

فعالیت تل آویو در بغداد بعد از سقوط صدام.............................................................. 3

مناسبات کردها با رژیم صهیونیستی............................ 8

همکاری در مسائل اقتصادی................................... 11

اسرائیل و بحران کردستان مستقل.......................... 17

نقش کشورهای منطقه..................................... 19

پروژه هویت کردها.......................................... 20

دولت فدرالی عراق و سیاست رژیم صهیونیستی..................... 20

نقش سازمان های اطلاعاتی در بحران عراق.......................... 20

تقسیم بندی نیروهای معارض در عراق........................... 21

نتیجه گیری................................................................ 22

منابع..................................................................... 22

عوارض دراز مدت............................................ 23

چند نظريه روانشناسي........................................................ 24

تأثيرات مخرب اكستازي.................................................... 25

اعتياد روحي قرص هاي روانگردان............................ 27

اختلال در سيستم عصبي................................................ 28

اثرات کوتاه مدت............................................................. 29

اثرات طولاني مدت.......................................................... 30

جمع بندی عوارض پس از مصرف اكستاسي............................. 33

برخي از موارد منع مصرف............................................... 37

فصل سوم

آيا اكستازي اعتيادآور است؟...................................... 40

اكستاسي ؛ طاعون خفته عصر ما....................................... 41

آيا درماني وجود دارد؟................................................. 42

چند توصيه به معتادان داروهاي نشاط‌آور...................................... 42

ممنوعيت استفاده از اكستازي........................................... 44

ممنوعیت جهانی و  اكستازي.......................................... 44

فصل چهارم

اكس پارتي................................................... 46

فصل پنجم

رواج قرص هاي روانگردان و تأثيرات آن................................... 48

اكستازي تقلبي............................................................. 52

فروش قرص اكستازي به جاي ساير داروها.................................. 53

رقابت باندهاي توزيع قرص اكستازي................................... 55

بي خبري از مصرف قرص هاي اكستازي............................... 57

توزیع قرص های "روان گردان " در برخی از داروخانه ها !................ 63

افزايش انواع اکستاسی در ايران................................................. 64

خطرناك‌تر از هرويين.......................................... 65

قرص‌هاي سهل‌الوصول......................................... 67

هشدار مرگ........................................... 69

راهكارهاي پيشگيري.............................................................. 71

نقش دين در كنترل افراد.................................................. 71

فصل ششم

اكستازى با چهره اى جديد.............................................. 73

قرص برنج چيست............................................................... 75

تركيبات قرص برنج.......................................................... 76

نتیجه گیری........................................................ 78

منابع......................................................... 80

 

مقدمه:

اكستازي يك قرص توهم‌زاست و بر مغز اثر مي‌گذارد. مواد توهم‌زا تصاوير را در مغز افراد مخلوط مي‌كنند. آنها مي‌توانند تداعي‌گر صحنه‌هاي غم‌انگيز يا هراسناك زندگي گذشتة فرد باشند. گاه شخص بدون آن‌كه آگاه باشد، اين تصاوير را در ضمير ناخودآگاه خود حفظ كرده است.

مصرف قرص‌هاي اکستازی که به آن قرص عشق (Love Pill) نیز گفته می شود باعث افسردگي، گيجي، اضطراب بيش از حد، بدبيني، جنون گذرا و اختلالات رواني مي‌شود.

مواد مخدر، صنعت خطرناکي است كه نسل جديد را تهديد مي كند. چندي است كارشناسان در مورد خطر اين مواد هشدار مي دهند و جوانان و مسئولين را به آگاهي فرا مي خوانند، اما عليرغم همه ي اينها ، سوداگران به كار خود مشغول اند و تلاش و تبليغات وسيعي براي جذب جوانان به كار گرفته اند.

اگرچه خطر مواد مخدر اعم از سنتي و صنعتي همه كشورها را تهديد مي كند، اما كشور ما به دليل شرايط خاص جغرافيايي و هم مرزي با بزرگترين توليد كننده مواد مخدر در جهان (افغانستان) از مشكلات بيشتري برخوردار است. قرص هاي اكستازي يا به عبارتي قرص هاي شادي آور، نوع جديدي از مواد مخدر است كه مسئله شيوع آن در بين جوانان مدتي است موضوع بحث داغ اجتماعي، فرهنگي و اقتصادي شده است. مسئولين نيروي انتظامي معتقدند: آنچه از اين قرص ها كشف شده رقم بالايي نيست و به نظر مي رسد كه در قضيه قرص هاي اكستازي بزرگنمايي مي شود. مسئولين مبارزه با مواد مخدر پنهان كاري مصرف كنندگان قرص هاي اكستازي را علت اصلي نبود آمار دقيق مي دانند. اما واقعيت چيست و چگونه مي توان به خانواده هاي نگران در اين مورد اطمينان خاطر داد ؟ آيا شيوع قرص هاي جديد روان گردان هياهوي مطبوعات و محافل خبري است يا در عمق جامعه مشكلي به وجود آمده كه اگر دير بجنبيم بخش قابل توجهي از بهترين نيروهاي جوان كشور را از بين خواهد برد؟

فصل اول

اكستازي (Ecstasy) چيست؟

نام علمي اكستازي متيلن*دي*اكسي*ـ اِن ـ مت*آمفتامين1 است. اين تركيب روان افزا به طور مصنوعي ساخته مي شود. MDMA تركيب جديدي نيست. نخستين بار در سال 1912 يك شركت داروسازي آلماني به نام مِرك (MERCK)، با هدف ساخت تركيباتي براي كنترل و مهار اشتها در افراد چاق، اين ماده را توليد كرد. اما استفاده از آن تا اواخر دهة 1970 به تعويق افتاد. در اين زمان، روان*شناسان و روان پزشكان MDMA را داروي مناسبي براي درمان اختلالات رواني و عاطفي معرفي كردند. اين محصول در دهة 1980 از انبار كارخانه ها خارج شد و مورد استفادة متقاضيان خياباني خود قرار گرفت. در سال 1985، دولت امريكا مصرف اين تركيب را ممنوع اعلام كرد و مطالعات انجام شده در مورد حيوانات آزمايشگاهي در سال 1986، آثار مخرب اكستازي را بر سيستم عصبي نشان داد.

اكستازي خالص، پودري سفيد متشكل از كريستال هاي ريز است. از اين پودر بوي كپك به مشام مي رسد. در صورت وجود ناخالصي، اكستازي به رنگ هاي قرمز و قهوه اي نيز ديده مي شود. اين ماده به اشكال قرص، كپسول، پودر استنشاقي و برچسب هاي پوستي موجود است. اكستازي را تزريق هم مي توان كرد. اما در اغلب موارد، اشكال خوراكي آن مصرف مي شود. ميزان MDMA در هر قرص از 9 تا 117 ميلي گرم متفاوت است. قرص هاي موجود در بازار حاوي مقدار اندكي MDMA و درصد زيادي ناخالصي هستند. كافئين، افدرين (تحريك كننده)، PMA (فعال كنندة سيستم عصبي)، MDA، DXM (تركيبي كشنده)، PCP و Speed از جمله مواد محركي هستند كه به عنوان ناخالصي به قرص هاي اكستازي افزوده مي شوند.

دكتر شهاب صالح پور، متخصص بيماري هاي عفوني و عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي، استفاده از مواد مصنوعي محرك از خانوادة آمفتامين همچون اكستازي را در جهان رو به گسترش مي داند و مي گويد: «بر اساس هشدار سازمان ملل متحد، خريد و فروش و مصرف اين مواد را به دشواري مي توان كنترل كرد. زيرا قيمت آنها ارزان است و به آساني همه جا در دسترس هستند. اين نوع موادِ شادي آور يا شادي افزا، به دليل ايجاد احساس شعف موقت، براي جوانان جذابيتي خاص پيدا كرده اند. در تايلند تركيبات مت آمفتامين به شكلات افزوده مي شود و به نام يا ـ با (Ya-ba)، كه در زبان تايلندي به معناي داروي جنون است، به كودكان و نوجوانان فروخته مي شود. قرص هاي Speed را رانندگان تاكسي مي خورند و با سرعت 160 كيلومتر در ساعت در بزرگراه هاي تايلند تردد مي كنند. همچنين اين قرص در تايلند در كنار مشروبات الكلي براي مشتريان سرو مي شود. در اندونزي تركيبي مشابه به نام شابو (Shabu) به بازار عرضه شده كه ارزان قيمت است و معمولاً روسپيان و مشتريان آنها از آن استفاده مي كنند. مردم محلي به آن برادر فقير كوكائين مي گويند. افراد طبقة متوسط به جاي آن اكستازي مصرف مي كنند كه گران تر است. بررسي هاي به عمل آمده در انگلستان نشان مي دهد كه يك ميليون نفر اكستازي مصرف مي كنند. به اين دارو در انگلستان داروي عشق گفته مي شود.»

به اين ترتيب، دارويي كه در سال هاي پس از جنگ جهاني اول براي درمان افسردگي سربازان امريكايي و آلماني به كار مي رفت، در دهه هاي بعد، به عنوان يك مادة شادي آور رواج يافت.

در سالهای اخير مصرف آن در آمريکا در پارتی های شبانه موسوم به RAveS بشدت افزايش يافته که باعث نگرانی دولت آمريکا شده است. دو درصد از مردم آمريکا و ۷ تا ۱۱ درصد از دانش آموزان سال آخر دبيرستان حداقل يک بار اکستاسی مصرف کرده اند.  ميزان مراجعه به اورژانسهای پزشکی در اثر مصرف اين قرص به شدت افزايش يافته است.

پایه شیمیایی اکستازی شبیه مسکالین و speed است. به اعتقاد بسیاری از متخصصان اکستازی مانند LSD جزو اصلی گروه مواد مخدر توهم زا و سرخوشی آور به شمار می رود. در ساخت اکستازی موادی همچون استون، نیترواتان، کلورفورم و یا حتی فورمامید به عنوان مواد پایه به کار می روند. موادی که همگی در صنعت شیمیایی و دارو سازی  کاربرد داشته و می توان به طور کاملا قانونی آن ها را تهیه و بعضی از این مواد را بدون هیچ منعی استفاده کرد. عموما ساخت این مواد در آزمایشگاه های زیرزمینی صورت می گیرد. اما در مورد اکستازی قضیه فرق می کند. این ماده نه تنها در لابراتوارهای کوچک زیرزمینی تولید می شود، بلکه در کارخانجات بزرگ هم هست. در سال 1989 فقط در مرز آلمان و هلند 3/1 میلیون عدد قرص اکستازی مصرف شده است.  اکستازی از طریق دهان و به صورت قرص همراه با آب مصرف می شود. در سطح خارجی این قرص ها اغلب اشکال و حروفی دارند که به همراه  رنگ و ترکیبات رنگی، شدت و مدت زمان تاثیر و نوع ماده موثر آن را برای مصرف کننده مشخص می کند هر چند درستی این کدها قابل اطمینان نیست.  

اين قرص از موادي که باعث توهم زايي مي شوند هم تشکيل شده است. اين قرص زماني که ساخته مي شود، نظارتي بر روي آن صورت نمي گيرد و ممکن است از مواد ديگري هم ساخته شود (زيرا در کارخانه هاي معتبر ساخته نمي شود واين يکي از دلايلي است که باعث شده به عنوان قاچاق معرفي شود). از لحاظ رواني اين قرص باعث اعتياد هم مي شود که بسيار خطرناک است. تا حدي که 300 ميلي گرم از آن مي تواند سبب مرگ يک دختر 15 ساله شود.

در دوره زماني خاصي در اروپا، مصرف اين مواد انرژي زا و شادي بخش براي كاهش مصرف ساير مواد مخدر مثل هروئين تشويق شد به طوري كه مصرف آن در اروپا در 1995 از 500 هزار قرص در سال به 30 ميليون قرص در دو سال بعد رسيد.

مصرف اين قرص ها در ايران به خصوص در يك سال اخير به شدت افزايش يافته است. جوانان تحصيل كرده و مرفه، مصرف كنندگان اصلي اين داروها هستند بنابراين لازم است عموم مردم و پزشكان با اثرات سوء مصرف اين دارو آشنا شوند.

همچنان كه ذكر خواهد شد مشكل اصلي در مصرف اين ماده، عوارض مزمن آن است. عوارض حاد مصرف، بيشتر در مرتبه اول مصرف و در صورت تداخل با بعضي داروهاي ضد افسردگي پيش مي آيد.

اشكال رايج دارويي

دارو در آمريكا به صورت قرص هاي خوراكي و جويدني، كپسول و مواد تدخيني و تزريقي موجود است.

قيمت هر قرص بين 10 تا 30 دلار است ولي در ايران به قيمت كمتري به خريداران ارائه مي شود (با چه هدفي؟) كه با مارك هاي مرسدس بنز و ميتسوبيشي، $، KO و صليب، موجود است و به علت قابليت ساخت آن كه به راحتي انجام مي شود در لابراتورهاي داخلي هم ساخته مي شود كه خطر وجود مواد اضافي در آن و عوارض آن است. هر قرص خوراكي حاوي 80 تا 160 ميلي گرم MDMA است. پس از بلعيدن، اثرات قرص پس از 20 تا 90 دقيقه بعد ظاهر مي شود و حدود 2 تا 3 ساعت اثرات آن در يك حد حفظ شده و بعد افت مي كند و از 3 تا 24 ساعت اثرات آن باقي است.

در سال ١٩٨٥ مصرف اين قرص غيرقانوني شد و حمل و داشتن آن جرم اعلام شد.
در تمام كشورهايي كه عضو كنوانسيون سازمان ملل هستند از جمله ايران مصرف مواد روانگردان جرم است و هرچند كه در قانون مبارزه با مواد مخدر ايران نامي از اكستسي نيست ولي مصرف آن غيرقانوني است و دست قانونگذار براي برخورد باز است.
قرص اكس و كپسول هاي آن وارد بازار ايران شده است و جوانان بيشتر اين قرص را به عنوان قرص شادي، قرص فراري، ميتسوبيشي مي شناسسند. افزايش انواع اين قرص در ايران باعث شده است تا اين قرص در بازار به ٧٥٠ تومان نيز عرضه شود.
عاتكه تهراني كارشناس ارشد سنجش واندازه گيري دراين مورد مي گويد: با قيمت ٧٥٠تومان براي قرص اكس متوجه مي شويم كه اين قرص به صورت دست ساز در تهران تهيه مي شود كه مخلوطي از اكس و مواد ديگر است. هنوز معلوم نيست سازندگان چه موادي را اضافه مي كنند و همين خطر را بالا برده وآمار مرگ ومير دقيقي نداريم. تحقيقات نشان مي دهد چون قيمت اين قرص تا ٢٨هزار تومان است، عملا بچه هاي بالاي شهر و قشر مرفه بيشتر اقدام به خريد اين قرصها و شركت در پارتي ها مي كنند.
اين كارشناس درخصوص مناطقي كه مصرف كننده بيشتر دارد مي گويد: مناطق بالاشهر مثل اقدسيه، نياوران، قيطريه، شهرك غرب، سعادت آباد، زعفرانيه مصرف كنندگان بيشتري را در خود جاي داده است زيرا پارتي ها بيشتر دراين مناطق برپا مي شود. در تابستانها در حوزه هاي ييلاقي بيشتر پارتي برگزار مي شود بنابراين مصرف كنندگان بيشتر به اين مناطق مي روند. در ويلاهاي خصوصي شمال و شمشك هم مي توان بامصرف كنندگان اين قرص ها برخورد كرد.

استفاده كنندگان اين قرصها بيشتر از طريق دوستان و برگزاركنندگان اكس پارتي با اين قرصها آشنا مي شوند.

عاتكه تهراني كه در اين زمينه مطالعاتي را انجام داده است، مي گويد: از گروه سني ١٨سال تا ٤٠سال نمونه هايي را ديده ام. جوانان بيشتر از طريق دوستان، گردانندگان ميهماني شبانه، توزيع كنندگان خياباني و خويشاوندان اين قرصها را به دست آورده بودند. اين افراد مجرد بودند و در ميانشان افراد تحصيلكرده نيز وجودداشت.

وي در مورد استانهايي كه وجود اين قرصها در آن گزارش شده مي گويد: طبق اطلاعاتي كه من به دست آورده ام در استانهاي گيلان، مازندران، هرمزگان، فارس و كيش وجود اين قرصها گزارش شده است.

فصل دوم

بررسي آثار سوء اعتياد به مادة شادي آور اكستازي در ميان جوانان

روي تاب نشست. پاهاش رو خم و راست كرد و تكاني به تاب داد. از توي ساختمان صداي موزيك مي اومد. سعي كرد حركت تاب با ضرب آهنگ موزيك هماهنگ باشه. بعضي ها دوست دارن توي تاريكي با دوستشون برقصن، اما اون دوست داشت تو دل شب تنها باشه. دفعة اول كه اِكس زد، خودش رو از همه سر مي ديد. به همين خاطر تا صبح رقصيد. حالا دلش مي خواست تنها باشه. يكي صداش مي زد. دوست بود، دوستي كه آورده بودش اينجا...

ـ امشب بيا بريم پارتي، سرحال مي شي.

جوابي نداد. سرحال بود. «مهتاب، چه قشنگي!» ماه اون بالا بود. صورتش گرد و سفيد. قرصي كه خورده بود هم همين طور. قول داده بود كه از هميشه خوش تر باشه. مهتاب قشنگ بود. تاب كه بالا مي رفت، دستش رو دراز مي كرد طرف ماه. «هميشه برام بخند، مهتاب!»

اتوبان رو براي اون دوتا خلوت كرده بودن. عروس و داماد با هم مي رفتن خونه. همة ماشين ها رو جا گذاشته بودن. مهتاب خنديد. تاب اوج مي گرفت و بعد پايين مي رفت. باد افتاد توي تور سفيدش. تندتر، باز هم تندتر. «زندگي مال ما دوتاس.» دستش رو دراز كرد به طرف ماه. «مهتاب...» يه ماشين بزرگ وسط اتوبان بود. به ماه نگاه كرد. صداي ترمز گرفتن ماشين توي گوش هاش پيچيد...

تاب كه ترمز نداشت. ماه چقدر نزديك بود! تور سفيدش خوني شد. بايد صورت ماه رو پاك مي كرد. موهاش رو زد كنار. تمام صورتش خوني بود. مهتاب رو نگاه مي كرد. «هميشه با هم، روز خوش و شب تار.» نوك انگشت هاش به ماه خورد. خون به صورت ماه پاشيده. تاب رو تندتر كرد. يكي به طرف تاب مي آد. شايد مي خوان ماه رو ازش بگيرن. دست هاش رو از هم باز كرد. تاب رفت عقب و اومد جلو. بالا... پريد بالا. ماه رو محكم گرفت. با دو تا دست هاش. «مهتاب، هيچكس نمي تونه ما رو از هم جدا كنه.»
خونِ مهتاب زمين رو گرم و خيس كرده بود. يك نفر از خانه دويد بيرون.
ـ دختره مهموني رو خراب كرد. براي چي آورديش اينجا؟

 

 

تعداد صفحات:82

متن کامل را می توانید دانلود نمائید چون فقط تکه هایی از متن در این صفحه درج شده (به طور نمونه) و ممکن است به دلیل انتقال به صفحه وب بعضی کلمات و جداول پراکنده شده باشد که در فایل دانلودی متن کامل و بدون پراکندگی با فرمت ورد wordکه قابل ویرایش و کپی کردن می باشند موجود است.پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 16,400 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل
کمک به هزینه درمان بیماران سرطانی

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file3_1744686_9580.zip112.6k